Краєзнавство


Немирівський край


  
Територія Немирівського району становить 1293 км. кв.

На ній знаходиться 94 населених пункти, найбільші з яких Немирів, Брацлав, Ситківці, Ковалівка.

Кількість населення – 55,6 тис. осіб 12-ти національностей.

Сільське – 35,4 тис. чол.

Міське – 20,2 тис. чол.

Відстань від райцентру до м. Вінниці автошляхами – 48 км.

Адміністративний центр району – м. Немирів.

Немирівський край знаходиться на території подільського підвищення, у центральній частині Вінницької області. Межує Немирівщина з півночі з Вінницьким і Липовецьким, з півдня з Тульчинським, зі сходу з Іллінецьким і Гайсинським, із заходу з Тиврівським районами області.
Немирівський район має гарне природно-кліматичне розташування. Через усю територію з північного заходу на південний схід протікає річка Південний Буг, є велика кількість лісів, ставків, озер та маленьких річок.
Стародавні биті шляхи від Вінниці, Києва та Львову йшли саме через Немирів, та розходилися за ним цілим віялом до Шпикова, Могилів-Поді-льського та до Молдови, Брацлава, Тульчина, Ямполя і знову до Молдови, Гайсина, Умані та Одеси, Іллінець, Липовця та Києва.
Немирів здавна стоїть на роздоріжжі важливих подільських шляхів, а відтак і є відомим, значущим на великому просторі цього краю. Мабуть, недарма навіть скіфи-завойовники і ті цю місцину прозвали «Ексампей», що значить «Священна місцина». Те все залишилося нині. Тільки, правда, замість стародавніх битих шляхів прокладені сучасні асфальтовані дороги. Сучасний район перетинають автомобільні шляхи державного значення «Знам’янка-Кіровоград-Львів», «Немирів – Могилів-Подільський» і «Немирів-Ямпіль».
Прекрасний і багатий на історичні події та талановитих людей Немирівський край, має незвичайно складну й неординарну біографію, котра веде свій відлік ще з сивої давнини.
Побужжя, а чи, як говорили наші далекі предки, Побожжя, справді Божа земля, бо таких гарних краєвидів, родючих земель, могутніх лісів, чистих джерел, самобутніх традицій годі шукати.
Ще з давніх-давен ця місцевість була заселена різними племенами. Завдяки археологічним дослідженням встановлено, що найдавніші сліди існування людини на Немирівщині належать до періоду пізнього палеоліту (стародавнього кам’яного віку). Біля сіл Мар’янівка та Семенки (що на Побужжі) було знайдено дві стоянки людей, вік яких датований ХІV тис. до н.е.
В період з кінця VІІ – початку V тис. до н. е. у межиріччі Південного Бугу і Дністра формується так звана буго-дністровська культура, племена якої прийняли безпосередню участь у подальшому формуванні нової, більш високо розвинутої трипільської культури.
Територія сучасного Немирівського краю трипільцями була заселена густо. Тут виявлено понад 30 стоянок цієї культури.


Карта трипільських поселень на Поділлі

(за І.І.Зайцем) - Немирівський район за номерами 278-313

Заселивши спочатку усю територію понад річкою Південний Буг, трипільці, швидко розмножуючись, розселяються все далі і далі від неї. І, як свідчать археологічні дослідження, їхні сліди ведуть до урочища Немирівське городище, знане ще як Великі Вали.
В урочищі Городище знаходиться одне з найбільших городищ, яке є унікальною перлиною краю.
Десь за 2 кілометри на південний схід від окраїн сучасного Немирова (за 4 кілометри від автовокзалу) та за 50 кілометрів від Вінниці, обабіч траси Вінниця-Умань, на лівому березі Південного Бугу, за 10 кілометрів від річки, на схилі плато височать ті велетенські вали Немирівського городища. На тому місці, де колись знаходилась наша прабатьківщина.
Коли їхати по трасі, то гребні валів видно в будь-яку пору року, бо знаходяться за 300 метрів з північно-східного боку.
Немирівське городище або Великі Вали – це 163 гектари поля, що розкинулося поміж валами у 32 метри завширшки, 9 метрів заввишки та 5,5 км завдовжки.


Немирівське городище – Великі Вали




Всі дороги ведуть до Немирівського городища – центральний вхід до Валів

Той же центральний вхід до Валів – вид з літака

За висновками археологів, поселення було центром політичного та економічного життя трипільців, могутнього племені уличів. Жили у Валах і скіфи-завойовники. Крім виробів місцевих майстрів, тут знайдено і привізний посуд, що вироблявся у ті давні часи на островах Східного Середземномор’я – Родосу і Самоса.
У 1948 році експедиція археологів на чолі з М.І. Артамоновим знайшла розмаїту кількість експонатів, які пізніше були розміщені у двох залах Ермітажу.
На теренах Радянського Союзу Немирівське городище виявилося найбільшим і найбагатшим.
Саме тому Немирівське городище Великі Вали було визнано пам’яткою археології національного значення! Воно Постановою Верховної Ради УРСР № 711 від 21.07.1968 року взяте під опіку держави. І з тих пір городище є пам’яткою минувшини не тільки нашого краю, але й всієї країни.
За роки незалежності, враховуючи свою унікальність, Немирівське городище, як чудовий та цікавий об’єкт для туризму, рішенням № 449 14 сесії Вінницької обласної ради 5 скликання від 18 грудня 2007 року «Про підсумки обласного конкурсу «Сім чудес Вінниччини» було визнане та віднесене до семи чудес Вінниччини.



Від траси до городища лише 300 метрів дороги
 План-схема Немирівського городища 



Немирівське городище. Вид із супутника



Анотований бібліографічний список літератури про Немирівщину

Барнасюк, О. Історія міста Немирова від найдавніших часів до сьогодення / О. Барнасюк . – Вінниця, 2006 . – 132 с.
            В книзі на основі критичного дослідження історико-документальних джерел автор висвітлює багатогранну історію міста Немирова від найдавніших часів до сучасності, презентуючи нове бачення багатьох подій історії України і Поділля, та розширюючи вже наявний в краєзнавчій літературі матеріал.

Буко, В. Чарівне Поділля. / В. Буко . – Вінниця : НОВА КНИГА, 2011 . – 360 с. : фото, ноти.
            Розповідь про творчий шлях зразкового фольклорного ансамблю "Чарівне Поділля", його засновника, аранжувальника музичних творів та незмінного керівника Валентина Буко. До збірника включена значна кількість вокально-інструментальних творів з репертуару ансамблю.

Владика, В. І. Історія села Бугакова Вінницької області / В. І. Владика . – К. : ПП "Рябіна", 1991 . – 41 с.

Волошенюк, І. Немирівська трагедія : суб’єктивне ессе на теми героїзму і жлобства / І. Волошенюк . – Вінниця : О. Власюк,  2002 . – 237 с. : портр.
            "Немирівська трагедія" – це дослідження і роздуми про життя і долі тих, хто був учасником героїчної підпільної боротьби з ворогом у роки Великої Вітчизняної війни.

Деніс, М. Немирівський парк і палац : переплетіння доль. За Потоцьких-Строганових . – Немирів, ФОП Корзун Д. Ю., 2012 . – 320 с. : іл.

Деніс, М. Немирівський парк і палац : переплетіння доль. За Щербатових та за новітнього часу . – Немирів, ФОП Корзун Д. Ю., 2012 . – 310 с. : іл.

Дець, В. С. Немирівщина від сивої давнини до кінця ХХ століття : історико-краєзнавчий нарис / В. С. Дець . – Немирів, 1999 . – 209 с. : іл.
            Історико-краєзнавчий нарис знайомить читачів з неординарною історією Немирівського краю від найдавніших часів до наших днів, розповідає про незвичайних людей, які тут жили, перебували і своєю працею прикрашали, звеличували цей чарівний куточок Поділля.

Дець, В. Немирів : путівник / В. Дець . – Одеса : Маяк, 1978 . – 51 с. : іл.

Жива пам’ять поколінь : спогади, документи і матеріали учасників Другої світової війни, записані учнями НВК № 2 м. Немирова, / [упоряд. : Т. А. Гудима, І. А. Маринич]. – Немирів, 2012 . – 151 с., фото.
            У виданні представлені статті, спогади учасників і очевидців Великої Вітчизняної війни, зібрані учнями НВК № 2 м. Немирова, та документи і фотоматеріали з особистих архівів.
Автори-упорядники присвячують це видання пам’яті співвітчизників, які загинули в роки війни, і тим хто пережив воєнне лихоліття.

Ковтонюк, М. Щоденник / М. Ковтонюк . – Луцьк : Волинянин, 2010 . – 80 с. : іл., фото.    
            Щоденник жительки с. Юрківці Меланії Ковтонюк описує нелегкий життєвий шлях жінки-трудівниці, жінки-матері, жінки-патріота. Це невеличка замальовка такого складного періоду в долі однієї людини, яка віддзеркалює життя не тільки нашого району, а й всієї країни.

Кузьменко, В. Немирівський спиртзавод : час і люди / В. Кузьменко . – Вінниця : Континент – ПРИМ, 2001 . – 119 с. : іл., фото.
            Книга присвячена Немирівському спиртовому заводу та невтомним трудівникам, що працювали на підприємстві від початку його історії та трудяться донині.

Леськів, Б. Немирівські гетьмани : нарис / Б. Леськів . – Немирів : БУГ-ДАН, 2001 . – 31 с.
            Нарис "Немирівські гетьмани" коротко розкриває козацьку славу нашого міста.

Малаков, Д. По Брацлавщине / Д. Малаков . – М. : Искусство, 1982 . – 174 с. : іл.

Малаков, Д.В. Минуле Немирова / Д. В. Малаков . – К. : Оранта, 1998 . – 111 с. : іл.
            Книга знайомить з історичним минулим нашого рідного міста Немирів, де впродовж сторіч відбулося чимало видатних подій, жили та перебували цікаві історичні постаті, де залишилися цінні архітектурні пам’ятки.

Малаков Д. В. Минувшина Немирова / Д. В. Малаков . – К. : Оранта, 2008 . – 104 с. : іл.
            Книжка знайомить з історичним минулим міста Немирова.

Малаков, Д. В. Немирів у малюнках Георгія Малакова / Д. В. Малаков . – К : Оранта, 2008 . – 111 с. : 118 іл.
            Краса Поділля, Вінниччини наснажувала багатьох творчих людей. А Немирів, його палац, парк, ставки й унікальні будівлі у 40-50-х роках минулого століття наймайстерніше увічнив у малюнках заслужений художник України Георгій Васильович Малаков (1928-1979). Він приїздив сюди з Києва багато разів, переносячи на папір все те, що милувало його око.
Дмитро Малаков, брат художника, упорядкував ці роботи, опрацював епістолярну спадщину родини, дотичну Немирова.

Мельник, М. Д. Люди орлиного польоту / М. Д. Мельник . – Немирів, 2010 . – 132 с.
            Журналіст, кореспондент який сорок років віддав праці у Немирівській районній газеті, багато написав нарисів про людей Немирівщини. Це були особистості, яких по праву можна назвати людьми орлиного польоту, бо вони сповідували високі ідеали духовності, вірне служіння отчому краю, своєму району, своєму селу.

Мороз, В. Червоне – гордість моя : історія села Червоне / В. Мороз . – Вінниця : ПП Балюк І.Б., 2010 . – 143 с. : іл.

Немирівчани – творці Перемоги 1941-1945 / [Броварний Ю.М.; Горбенко П. Ф.; Кононова І. Б.; Стороженко П. М.]. – Немирів, 2009 . – 84 с.

А завтра була війна… : документи, публікації, свідчення учасників немирівського партизанського підпілля / [упоряд. І. Назаренко]. – Вінниця : НОВА КНИГА, 2008 . – 184 с.
            Спогади про діяльність партизанського підпілля у роки окупації Немирівщини німецько-фашистськими військами.

Стежками Леонтовича / [упоряд. І. О. Назаренко]. – Вінниця : Нова КНИГА, 2012 . – 303 с. : іл.
Історія села Чукова тісно пов’язана з іменем видатного українського композитора Миколи Леонтовича. Благородну справу розвитку музичної культури у Чукові продовжив талановитий музикант, хормейстер і викладач, заслужений працівник культури України Валентин Буко.
Естетичному вихованню дітей та підлітків, створенню шкільних вокально-інструментальних ансамблів присвячується ця книга, яка доповнена безцінним нотним матеріалом з репертуару творчих колективів школи.

Петльований, П. Біля витоків вічності : Немирівський Свято-Троїцький Ставропігійний жіночий монастир / П. петльований, Н. Сенченко . – К. : Аратта, 2008 . – 312 с. : іл.
            У книзі багатогранно поєднуються історія започаткування Немирівського Свято-Троїцького Ставропігійного жіночого монастиря з документальними відомостями про храми та монастирські святині, з місцевими переданнями про життя подвижників. Перекликаючись з архівними документами, вони відкривають перед читачем цілісну картину земного життя святої обителі.

Черниш, А. Й. Немирівщина в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.р. : події, спогади безпосередніх учасників, свідчення очевидців, документи, історико-публіцист коментар. / А. Й. Черниш . – вінниця : ТОВ Консоль, 2006 . – 527 с. : іл.
            В книзі зібрано розповіді і спогади безпосередніх учасників і очевидців Великої Вітчизняної війни, впорядковано документальні матеріали, публікації, дослідження подій, що мали місце в 1941-1945 р.р. на території сучасного Немирівського району та деяких інших населених пунктів області, які межують з Немирівщиною. Вміщено Акти по розслідуванню звірств, скоєних в роки тимчасової окупації німецько-фашистськими загарбниками над цивільним населенням. Подані короткі відомості про військові частини Червоної армії, поховання радянських воїнів, котрі загинули смертю хоробрих при обороні і визволенні Немирівщини, а також про початок героїчної відбудови народного господарства.

Шенк, Г. О. Немирів крізь віки : історико-краєзнавчі нариси / Г. О. Шенк . – Вінниця : Континент – ПРИМ, 2001 . – 160 с. : іл.
            У книзі на основі грунтовних істоично-документальних досліджень автора розгорнута широка панорама етнографічної, краєзнавчої й етичної палітри народної духовності Немирівщини від найдавніших часів до ХХ століття.

Шенк, Г. О. Козацька слава Брацлавщини / Г. О. Шенк . – Немирів, 1999 . – 14 с.

Шенк, Г. О. Власники Немирівського палацу (поч. ХVІІІ ст. – 1920 рік) / Г. О. Шенк . – Немирів, 2011 . – 32 с.

Шенк, Г. О. Нариси з історії Польщі. Поляки в Немирові / Г. О. Шенк . – Вінниця : НОВА КНИГА, 2009 . – 127 с.





Бібліограф-краєзнавець                                                 Т. Я. Суркова




Немає коментарів:

Дописати коментар